„Ve sklepě si chtějí vychovat boha,“ říká expert na umělou inteligenci David Strejc o státních projektech pracujících s AI modely, které jsou podle něj o dvě generace napřed oproti tomu, co zná veřejnost. Tyto modely už dnes dokážou manipulovat jazykem tak přesně, že dokážou přesvědčit kohokoli o čemkoli.
„Čtrnáctileté dítě podle mě dneska dokáže naprogramovat avatary na sociálních sítích, takže je opravdu potřeba brát to, co vidíte před sebou na internetu, jako cirkus. Jako zábavu,“ komentuje David Strejc s tím, že s využitím umělé inteligence lze na sítích snadno manipulovat veřejným míněním. Což může mít vliv třeba i na volební rozhodování.
A jak AI ovlivní trh práce? „U nás to možná ještě není tolik vidět, ale doporučuju podívat se do USA, kde jsou tak o dva tři roky před námi. Práci nemají programátoři, advokátní koncipienti, potažmo kdokoli, kdo pracuje s textem nebo daty. Je možné, že s úbytkem práce v kancelářích se ti lidé budou tlačit na pozice pracující rukama a vznikne tam přetlak. Takže to ovlivní i ty manuálně pracující, jejichž profese zatím nejsou zasažené přímo,“ nastiňuje možné scénáře vývoje trhu práce David Strejc. Expert, který se v rozhovorech netají svým názorem, že AI je nejnebezpečnější technologií, kterou kdy lidstvo mělo k dispozici. A zároveň věří v její potenciál učinit lidstvo kreativnějším.
Bude brzy cena inteligence nulová? Nahradí skupiny grafických karet filmová studia? V jaké fázi vývoje je AI v robotice? Může si ještě někdo z lidí říkat, že se ho umělá inteligence nijak netýká?
Poslechněte si rozhovor, který ukazuje, kam míří technologie, kterou už nedokážeme zastavit